Pozytywny wpływ zabawy lalkami Barbie na dzieci

Zabawa lalkami pomaga dzieciom rozwijać empatię i umiejętności przetwarzania informacji społecznych. Marka lalek Barbie i zespół neuronaukowców z Uniwersytetu w wielkiej Brytanii przeprowadzili nowe wspólne badanie, w którym po raz pierwszy wykorzystano neuroobrazowanie jako narzędzie do badania wpływu zabawy lalkami na mózg.

Wpływ lalek na rozwój dzieci

W ciągu ostatnich 18 miesięcy profesor z uniwersytetu i jej współpracownicy z Centrum Badań nad Rozwojem Człowieka Uniwersytetu w Cardiff wykorzystali technologię neuroobrazowania, aby odkryć podstawowe dane dotyczące pozytywnych skutków zabawy lalką na poziomie mózgu.

Obserwując aktywność mózgu 33 dzieci w wieku od 4 do 8 lat podczas zabawy różnymi lalkami Barbie, zespół badawczy odkrył, że tylny górny płat skroniowy, region mózgu związany z przetwarzaniem informacji społecznych, zwłaszcza empatii, był aktywowany nawet wtedy, gdy dziecko bawiło się samo. Badanie wykazało, że pozytywny wpływ samodzielnej zabawy lalkami był taki sam w przypadku chłopców i dziewcząt.

Rozwój społeczny dzieci bawiących się lalkami Barbie

Tej części mózgu używamy, gdy myślimy o innych ludziach, zwłaszcza gdy zastanawiamy się, nad myślami i uczuciami innej osoby. Lalki barbie (www.bee.pl) zachęcają je do tworzenia własnych, małych, wymyślonych światów, w przeciwieństwie do np. rozwiązywania jakiegoś problemu czy składania zestawu konstrukcyjnego.

Takie zabawy zachęcają dzieci do myślenia o innych ludziach i o tym, jak mogą z nimi współdziałać. Fakt, że w naszym badaniu stwierdzono aktywne zaangażowanie obszaru mózgu, świadczy o tym, że zabawa lalkami pomaga dzieciom kształtować szereg umiejętności społecznych, które będą im potrzebne w późniejszym życiu. Ponieważ w badaniach ze wszystkich sześciu kontynentów wykazano, że ten obszar mózgu wykonuje to samo zadanie polegające na promowaniu empatii i przetwarzania informacji społecznych, wyniki te są wyraźnie niezależne od kraju.

Wyniki badań podczas zabawy lalkami

Podczas badania użyto szerokiej gamy lalek Barbie i zestawów do zabawy, przy czym wszystkie lalki i zestawy powróciły na swoje pierwotne miejsca przed rozpoczęciem testu przez każde dziecko, aby zapewnić identyczne warunki. Aby zapewnić wrażenia podobne do tych, jakie miały lalki, na tablecie uruchomiono gry z otwartym światem (bez ścisłych zasad lub celu końcowego) oraz gry kreatywne.

Wyniki badania wykazały, że gdy dzieci bawiły się same lalkami, wykazywały taki sam poziom aktywacji mózgu, jak podczas zabawy z kimś innym. Badanie wykazało również, że gdy dzieci samodzielnie grały w gry na tablety, ten rodzaj aktywności mózgu był aktywowany w znacznie mniejszym stopniu, mimo że gry te zawierały istotny komponent twórczy.

Zabawa lalkami pomaga dzieciom rozwijać empatię i umiejętności przetwarzania informacji społecznych. Marka lalek Barbie i zespół neuronaukowców z Uniwersytetu w wielkiej Brytanii przeprowadzili nowe wspólne badanie, w którym po raz pierwszy wykorzystano neuroobrazowanie jako narzędzie do badania wpływu zabawy lalkami na mózg. Wpływ lalek na rozwój dzieci W ciągu ostatnich 18 miesięcy profesor z uniwersytetu i jej współpracownicy…